Darujte
zdravie a krásu

Kedy môžu byť znamienka nebezpečné?

Znamienka (materské znamienka) sa nám obvykle tvoria od útleho detstva do 25. roku života. Sú to zhluky pigmentových buniek a našťastie sú väčšinou neškodné po celý život. Každé znamienko, ktoré sa vytvorí po dovŕšení 25 rokov, si však zasluhuje pozornosť a v ideálnom prípade odbornú kontrolu a pozorovanie. Bez ohľadu na to, kedy znamienko vzniklo, je potrebná lekárska kontrola a prípadne odstránenie znamienka, ak materské znamienko:
 
  •  mení svoju veľkosť a farbu,
  •  nemá jasne ohraničené okraje,
  •  má nepravidelný tvar,
  •  vyčnieva nad povrch kože,
  •  je príliš veľké,
  •  svrbí, krváca či bolí.
 
V niektorých prípadoch môže ísť o nebezpečné znamienka so známkami malignity = vtedy ich včasné zachytenie s odborným odstránením pomôže predísť rakovine kože a kožným nádorom ako je bazalióm alebo mimoriadne nebezpečný melanóm (melanoblastóm).
 
Včasné vybratie – odstránenie nebezpečného znamienka vám môže zachrániť život. Preto sa skutočne neoplatí váhať. Pri najmenšom podozrení sa objednajte v našej kožnej ambulancii na kontrolu a vyšetrenie znamienok.
 
Vyšetrenie znamienok Žilina I Klinika Zdravia

Ako prebieha vyšetrenie a odstránenie znamienok?

Základným vyšetrením znamienok je dermatoskopické vyšetrenie. Odporúčame ho absolvovať úplne každému – je to rýchle, jednoduché a bezbolestné vyšetrenie, ktoré však môže pomôcť včas zachytiť podozrivé znamienko a tak zachrániť život. 
 
Kontrolu a vyšetrenie znamienok dermatoskopom v našej ambulancii prevádza skúsený dermatológ. Odborne posúdi rizikovosť znamienok a navrhne vám najvhodnejšie riešenie – napríklad odstránenie znamienka, alebo vám odporučí termín ďalšej kontroly na pozorovanie.
 

Kedy odstraňujeme znamienka:

  1. Pri podozrení na rizikovosť či zhubnosť znamienka.

  2. Ak sa znamienko nachádza na mieste dráždenom napríklad oblečením.

  3. Ale aj z estetických dôvodov , ak si znamienko jednoducho neprajete.

Ako odstraňujeme znamienka?

Na odstraňovanie znamienok používame dve metódy – plasticko-chirurgickú excíziu, alebo laserové odstránenie znamienka. Vhodný spôsob vždy určí náš dermatológ podľa veľkosti a typu znamienka tak, aby sme dosiahli najlepší možný výsledok – nielen po zdravotnej, ale aj po estetickej stránke.
 

Plasticko-chirurgická excízia

Je to klasické odstránenie znamienka skalpelom. Ide o prakticky bezbolestný zákrok vykonávaný po lokálnom umŕtvení anestetikami. Na záver ranku odborne zašijeme, aby sme dosiahli čo najlepší estetický výsledok. U nás na klinike sme vybavení aj operačnou sálou kde vrámci jednodňovej plastickej chirurgie vieme vyberať aj rakovinové znamienka / kožné nádory s ochranným lemom, v prípade veľkých znamienok aj s prípadným nahradením kože z iného miesta (laloková plastika). 
 

CO2 excízia – laser

Odstránenie znamienok laserom je takisto bezpečný a osvedčený spôsob. Laser pracuje veľmi presne a šetrne, takže nie je potrebné ani zašívať ranku po odstránení znamienka. Viac informácií nájdete aj na našom blogu v článku o odstraňovaní znamienok:
Objednajte sa a vyskúšajte naše služby "na vlastnej koži"

Čo nasleduje po zákroku? A ako sa o ranku starať?

Chirurgické odstránenie znamienka (Plasticko-chirurgická excízia)

Po odstránení znamienka touto metódou vám ranku zošijeme, ošetríme fixačnou plombou a sterilne zakryjeme. Fixačná plomba je spodná skrytá náplasť, ktorá uchráni ranku pred infekciou a krvácaním. Vrchnú náplasť si môžete kedykoľvek vymeniť sami, napríklad ak sa vám zašpiní. Aby sa vám ranka rýchlo zahojila, mali by ste ju chrániť pred vodou, mechanickým namáhaním a fyzickým zaťažením. Asi 1 až 2 týždne po odstránení znamienka k nám prídete na odstránenie stehov – termín závisí od rozsahu a typu zákroku.
 

Laserové odstránenie znamienka (CO2 excízia)

Po odstránení znamienka laserom vám ranku prelepíme na 24 hodín. Potom si ju už len ošetríte protizápalovým kožným krémom. Ranku si udržiavajte v čistote a chráňte ju pred vodou, pri namočení hrozí riziko infekcie. Keďže v ranke po laserovom zákroku nie sú stehy a teda žiadne pnutie, môžete hneď po odstránení znamienka pracovať a cvičiť. Počas práce, športovania alebo pod sprchou si ranku chráňte vode odolnou náplasťou. Na ranke sa vytvorí chrastička, ktorá odpadne asi po 1 až 2 týždňoch a odkryje tak epitel – novovzniknutú ružovo-fialovú kožu, ktorá sa vytvorila pod chrastičkou. Túto novú kožu si chráňte pred UV lúčmi a slnečným svetlom až dovtedy, kým nezíska rovnakú pigmentáciu ako okolitá pokožka – teda doslova kým sa opticky nestratí. Trvá to 3 až 6 mesiacov.
Cenník
Ošetrenie znamienok - cena      
  1 ks 2 ks  3 ks a viac
Vyrezanie laserovým nožom od 43€ -10% zľava -20% zľava
Plasticko-chirurgické odstránenie - telo a končatiny 49€ - 95€

-

-
Plasticko-chirurgické odstránenie - hlava a krk od 84€ - -
Laboratórne histologické vyšetrenie vzorka do 1cm 18€ - -
Laboratórne histologické vyšetrenie vzorka nad 1cm 27€ - .
Operácia kožného nádoru s plastikou - laloky od 150€
   1 osoba
Dermatoskopické vyšetrenie (diagnostika znamienok) do 10ks 30€ - -
Dermatoskopické vyšetrenie (diagnostika znamienok) nad 10ks 40€    
Anestetický krém (podľa rozsahu a lokality) 5 - 30€    
Vyberte pobočku:
Žilina
Žilina
OC Tambor
Prielohy 8430/1B,
010 07, Žilina - Solinky


zilina@klinikazdravia.sk
+421 950 526 846
MUDr. TERÉZIA GRIGĽOVÁ dermatológ špecialista

Atestovaná kožná lekárka s viac ako 10 ročnou praxou v estetickej a korektívnej medicíne. Prax absolvovala na najlepších klinikách v Bratislave (Esthetic, Mediskin, Ústav lekárskej kozmetiky), kde mala možnosť pracovať s rôznymi laserovými a terapeutickými prístrojmi a spolupracovať s najlepšími odborníkmi na estetickú dermatológiu. Pri svojej práci tieto skúsenosti rada využíva a kombináciou rôznych techník sa snaží o čo najlepší výsledok pri riešení rôznych dermatologických problémov.

Akcie, rady a tipy priamo na váš email
Odoslaním tohto formulára vyjadrujete súhlas so spracovaním osobných údajov za podmienok, ktoré sú dostupné na internetových stránkach www.klinikazdravia.sk/ochrana-osobnych-udajov
Teraz výhodnejšie
O čom píšeme
článok / 30 2023
Začervenaná, citlivá a podráždená pleť, či pleť s rosaceou potrebuje veľmi jemné zaobchádzanie s&...
článok / 16 2022
Rádiofrekvencia aplikovaná na tvár. Rádiofrekvencia sa používa na omladenie tváre, spevnenie pleti a ...
článok / 21 2022
Chcete aby vaša pleť žiarila ? Trpíte rozšírenými pórmi? Pomocou cielených aktívnych látok a jemnej ex...