Darujte
zdravie a krásu

AKO VLASTNE VZNIKÁ AKNÉ?

Pojmom akné sa označuje zápalové ochorenie mazových žliaz. Zvyčajne sa objavuje na tvári - čele, lícach, brade, nose alebo na ramenách a chrbte. Mazové žľazy sú pre organizmus dôležité, pretože zaisťujú premastenie kože. Ak sa však začne tvoriť príliš veľa mazu (napríklad vplyvom zvýšeného množstva mužských hormónov, aj v ženskom tele), upchajú sa vývody žliaz a tie sa zapália, vznikne to, čo nazývame akné.

Spúšťačom akné môže byť aj používanie nevhodnej kozmetiky, nesprávnych techník ošetrovania pokožky, nosenie nevhodného oblečenia (napr. z umelých vlákien) a užívanie niektorých liekov (steroidy, vitamíny skupiny B).

Akné sa vyskytuje najčastejšie počas puberty, kedy sa kvôli hormonálnym výkyvom zvyšuje produkcia mazu. Avšak často pretrváva až do dospelosti, prípadne sa v dospelosti vplyvom zlej životosprávy, zápchy, nervozity, antikoncepcie, nedostatku slnka, cvičenia a podobne objaví. Akné sa však dá liečiť. Chcete vedieť, ako sa ho zbaviť?

LIEČBA A ODSTRÁNENIE AKNÉ

Ako prvé sa pacientom odporúča pozrieť sa na používanú kozmetiku a pokiaľ nie je vhodná, tak ju vymeniť. Na očistenie pokožky vy sa mali používať čistiace micelárne vody a peniace gély slúžiace na očistenie pokožky a jej prípravu na aplikovanie liečiva. Tieto prípravky by mali spĺňať niekoľko požiadaviek: byť čo najmenej alergénne, dráždivé a mať pH okolo 5,5 (t.j. slabo kyslé), aby pôsobili na propiono baktérie vyvolávajúce zápal.

Ďalej nastupuje konkrétna metóda liečenia akné. Na našej klinike poskytujeme štyri rôzne metódy - liečba LED lampou, hĺbkový chemický peeling, CO2 resurfacing a technológia IPL.

Pri liečbe LED lampou pôsobí na aknóznu pleť modré LED svetlo a benzoyl peroxid, ktoré majú spolu silné antibiotické účinky. Výhodou tejto metódy je jej šetrnosť a takmer nijaké nežiadúce účinky.

Podstatou hĺbkového chemického peelingu je aplikácia kyseliny trichlóroctovej na pokožku s akné. Následne sa vám zošúpe rohovinová vrstva pokožky, otvoria póry a zjemnia nerovnosti. V podstate sa akné “zbrúsi” z vašej pokožky a pokožka dezinfikuje. Tento peeling vám nespravia bežne v kozmetickom salóne, pretože ho robí len lekár-dermatológ.

Treťou možnou metódou liečby akné je tzv. CO2 resurfacing. Tento zákrok patrí medzi  viac invazívne a dochádza pri ňom k zbrúseniu  povrchových vrstiev kože pomocou ablačného CO2 laseru. Súčasne počas zákroku CO2 lúč preniká hlbšie do kože a tým povzbudzuje tvorbu kolagénu. Pár dní po zákroku sa pokožka obnoví, postupne nastane jej vypnutie, omladenie, redukcia akné, ale aj drobných vrások a škvŕn.

Technológia IPL (intenzívneho pulzného svetla). Jej mechanizmus je založený na pôsobení svetelného lúča na Propionibacterium acnes, baktériu spôsobujúcu akné, ktorá je naň citlivá. Tak dochádza k jej rozkladu a ukončeniu zápalového procesu. IPL je najčastešie využívaná metóda najmä na ťažšie stavy akné s veľmi peknými výsledkami. U nás na Klinike Zdravia využívame prístroj M22 Stellar od izraelskej firmy Lumenis, ktorý má špeciálne vyvinutý multifrekvenčný filter na akné a patrí v súčasnosti medzi absolútnu špičku medzi lekárskymi IPL technológiami na trhu.

Liečba akné Žilina - Klinika Zdravia

Spomenuté metódy liečby sa dajú kombinovať s medikamentóznou liečbou (lokálnou alebo celkovou). Tá vám bude nastavená na mieru pri vstupnom dermatologickom vyšetrení. 

Objednajte sa a vyskúšajte naše služby "na vlastnej koži"

ČO BY STE MALI VEDIEŤ PRED ZÁKROKOM

Pri každom ošetrení sa vyskytujú určité kontraindikácie, kedy nie je možné ho podstúpiť. Pri liečbe akné sú to najmä letné mesiace, nakoľko pleť po zákroku by nemala byť vystavená slnečným lúčom.

  • LED lampa

Ošetrenie LED lampou je absolútne bezbolestné, pohodlné a trvá približne 40 minút. Ak máte citlivú pleť, môže dôjsť k jej podráždeniu a začervenaniu. Toto je však krátkodobé a môžete ho prekryť make-upom.

  • Chemický peeling

Ošetrenie pleti chemickým peelingom trvá zvyčajne niekoľko minút. Zákrok sa na pleti prejaví podráždením, začervenaním a miernym opuchom, ktoré sa však dajú zakryť make-upom. Na tretí deň po peelingu dôjde k žiaducemu ošúpaniu pokožky, pri ktorom sa odlúčia staré odumreté vrstvy pokožky, otvoria sa póry a vyčistí sa pleť. V tomto čase je potrebné chrániť sa pred slnkom (klobúkom, ochranným UV faktorom 50+) minimálne 3 mesiace. Hĺbkový chemický peeling by ste preto nemali podstúpiť v lete ani pred letnou dovolenkou.

  • CO2 resurfacing

Po CO2 resurfacingu zostanú miesta na pleti začervenané a opuchnuté. Po zákroku je potrebné na pleť používať iba prípravok, ktorý odporučí lekár. Niekoľko dní (zvyčajne 3-5) po ošetrení laserom môže byť pleť podráždená s drobnými chrastičkami, ktoré sa po 5 až 7 dňoch stratia. Aspoň 3 mesiace po tomto ošetrení by ste sa mali vyhýbať priamemu slnku a pleť ošetrovať krémom s vysovým UV faktorom (50+). To je aj dôvod, prečo sa toto ošetrenie neodporúča v letných mesiacoch. Tento typ ošetrenia je najvhodnejší pri jazvách po prekonanom akné.

  • IPL technológia

Zákrok pomocou IPL technológie je neinvazívny, len mierne bolestivý. Po ošetrení vznikne mierne začervenanie, ktoré zvyčajne zmizne do 1-2 hodín po aplikácii. Nakoľko po ňom nezostávajú zmeny, po aplikácii make-upu sa klient môže vrátiť späť do školy, či práce. Zákrok sa vykonáva v období, keď veľmi nesvieti slnko, pričom mesiac pred a ani mesiac po sa dané miesta pleti nesmú vystavovať UV žiareniu. Po zákroku sa odporúča krém s UV faktorom 50+.

Cenník
Liečba akné - cena          
Počet ošetrení 1 ošetrenie        
Led lampa 20 min. červené, modré, kombinované svetlo 18€        
Led lampa 20 min. + benzoyl peroxid - ošetrenie akné 35€        
           
Chemický peeling deep TCA          
1 lokalita (tvár, dekolt, krk, chrbty rúk) 50€        
2 lokality 70€        
3 lokality 90€        
Malá oblasť (čelo, líca, brada) 30€        
           
CO2 resurfacing           
1 lokalita (tvár, dekolt, krk, chrbty rúk) 300€        
2 lokality 450€        
3 lokality 650€        
Malá oblasť ( okolie očí alebo úst, čelo, líca, brada...) 200€        
           
IPL M22 Stellar 1 ošetrenie 3 ošetrenia (balík)
Podľa rozsahu 60€ - 120€ -20% zľava
           
Vstupné vyšetrenie / konzultácia 28€        
Anestetický krém (podľa rozsahu a lokality) 5 - 30€        
Vyberte pobočku:
Žilina
Žilina
OC Tambor
Prielohy 8430/1B,
010 07, Žilina - Solinky


zilina@klinikazdravia.sk
+421 950 526 846
MUDr. TERÉZIA GRIGĽOVÁ dermatológ špecialista

Atestovaná kožná lekárka s viac ako 10 ročnou praxou v estetickej a korektívnej medicíne. Prax absolvovala na najlepších klinikách v Bratislave (Esthetic, Mediskin, Ústav lekárskej kozmetiky), kde mala možnosť pracovať s rôznymi laserovými a terapeutickými prístrojmi a spolupracovať s najlepšími odborníkmi na estetickú dermatológiu. Pri svojej práci tieto skúsenosti rada využíva a kombináciou rôznych techník sa snaží o čo najlepší výsledok pri riešení rôznych dermatologických problémov.

Akcie, rady a tipy priamo na váš email
Odoslaním tohto formulára vyjadrujete súhlas so spracovaním osobných údajov za podmienok, ktoré sú dostupné na internetových stránkach www.klinikazdravia.sk/ochrana-osobnych-udajov
O čom píšeme
článok / 30 2023
Začervenaná, citlivá a podráždená pleť, či pleť s rosaceou potrebuje veľmi jemné zaobchádzanie s&...
článok / 16 2022
Rádiofrekvencia aplikovaná na tvár. Rádiofrekvencia sa používa na omladenie tváre, spevnenie pleti a ...
článok / 21 2022
Chcete aby vaša pleť žiarila ? Trpíte rozšírenými pórmi? Pomocou cielených aktívnych látok a jemnej ex...