Darujte
zdravie a krásu
článok / Jún 19 2020

Materské znamienka u batoliat, detí a tínedžerov

Pravidelná kontrola materských znamienok – je potrebná aj u detí a mladých ľudí? Rozhodne áno. Aj keď je našťastie výskyt rakoviny kože resp. malígneho melanómu u detí a mladých ľudí relatívne nízky (oproti staršej populácii), stále ide o bolestivé 2 % ľudí pod 20 rokov a približne o 0,3 až 0,4 % u detí pred pubertou.

Keď si uvedomíme, že v skutočnosti nejde o čísla, ale o osudy a životy našich detí, je jasné že pravidelné kontroly znamienok sú dôležité už od najútlejšieho veku. Asi 20 % prípadov melanómu u detí sa nachádza na hlave a krku, zvyšných 80 % prípadov na ostatných častiach tela. Jedinou nádejou je zasiahnuť včas.

Včasným odhalením a odstránením podozrivého znamienka dokážeme zachrániť životy už v detskom veku. Naopak, neskoro zachytený malígny melanóm môže aj u detí agresívne metastázovať. Je to najsmrteľnejší druh rakoviny a vo vyšších štádiách útočí nesmierne rýchlo.

Najdôležitejšia je prevencia

Pokožka detí do 3 rokov ešte nemá dostatok ochranného pigmentu. Priamy pobyt na slnku preto neodporúčame, zvlášť nie v kritických hodinách cca od 10.00. do 15.00. hod., kedy je intenzita slnečného žiarenia najvyššia. To najdôležitejšie: vyhýbajte sa silnému opáleniu alebo dokonca spáleniu kože slnkom. Pozor, rizikové sú aj soláriá!

Ochrana pokožky krémom s UV filtrom by mala byť samozrejmosťou. Ideálne, ak krém chráni proti UVA aj UVB lúčom a SPF je aspoň 15, ešte lepšie 30. Nezabudnite, že krémy dostatočne chránia, len ak sú dobre rozotreté na pokožke. Súčasťou prevencie je aj strava s dostatkom zeleniny a ovocia, s ochrannými vitamínmi A, C a E.

A samozrejme pravidelné kontroly znamienok (u lekára aspoň raz ročne, ale doma kedykoľvek a vždy na celom tele). Varovným znamením je, ak sa znamienko zmení akýmkoľvek spôsobom (farba, tvar, veľkosť), alebo keď znamienka očividne pribúdajú. Vtedy neváhajte a objednajte sa na kontrolu u dermatológa ihneď.

Náš skúsený dermatológ znamienka skontroluje a ak určí, že ide o podozrivé znamienko, okamžite ho vyberie a odošle na histológiu na testy zhubnosti, pretože na Klinike Zdravia naozaj nič neponechávame na náhodu. Na vyberanie znamienok najčastejšie používame laser (laserová excízia).

Viac informácií nájdete na našom webe v sekcii Znamienka, alebo nás kontaktujte. Radi vám pomôžeme.

Zdieľať na sociálnych sieťach
Akcie, rady a tipy priamo na
váš email
Získajte prístup k limitovaným sezónnym zľavám na zákroky len pre odoberateľov newslettra. Tiež si budete môcť ako prví pozrieť videá s novinkami zo sveta zdravia a estetickej medicíny.
Odoslaním tohto formulára vyjadrujete súhlas so spracovaním osobných údajov za podmienok, ktoré sú dostupné na internetových stránkach www.ryantclinic.sk/ochrana-osobnych-udajov
Podobné články
článok / Jún 19 2020
Jazvy odstraňujeme nielen z estetických, ale aj zo zdravotných dôvodov. Prečítajte si viac informácií o spô...
článok / Dec 18 2020
Viditeľné cievky na tvári predstavujú predovšetkým estetický problém. Pacienti sa za ne hanbia, pretože v s...
článok / Dec 18 2020
Za sfarbenie pokožky a vlasov je zodpovedný pigment melanín, ktorý pokožku chráni pred škodlivými účinkami ...
článok / Jún 19 2020
Laserový resurf priniesol do estetickej medicíny revolúciu. Pokožka sa po laserovom zbrúsení povrchu epider...