Darujte
zdravie a krásu

Výrastky a podkožné
tukové hrčky

Odstránenie kožných výrastkov

Výrastkami nazývame akékoľvek kožné výčnelky, ktoré na zdravej koži bežne nenachádzame. Kožné výrastky väčšinou predstavujú len estetický problém. Niektoré typy kožných výrastkov však môžu byť nebezpečné – a včasným odstránením vám môžeme zachrániť život a zdravie.

Z estetických dôvodov odstraňujeme bežné typy kožných výrastkov, ktoré nepredstavujú žiadne riziko. Ide napríklad o slizničné výrastky (fibrómy), hemangiómy, míliá, starecké bradavice, syringómy, xanthelasma a ďalšie.

Niektoré kožné výrastky však môžu byť prejavom určitých druhov rakoviny kože – napríklad tzv. cornu cutaneum je prejavom nebezpečného spinaliomu (rakoviny kože) a včasný zákrok môže mnoho zachrániť. Aj preto je dôležité nechať si raz za čas odborne skontrolovať kožné výrastky špecialistovi – dermatológovi.


Odstránenie tukových hrčiek

Aj tukové hrčky sú väčšinou neškodné – ide o tzv. lipomy – nezhubné tukové nádorčeky. Pod kožou sa môžu nachádzať aj iné typy hrčiek, napríklad vcelku neškodné gangliomy (nervové uzlinky nad kľúčnou kosťou) alebo fibromy (nezhubné väzivové nádory v oblasti hrudníka) a ďalšie.

Na neškodnosť hrčky sa však neoplatí spoliehať bez odbornej kontroly dermatológom – náhodou môže ísť aj o zhubný liposarkom alebo iné ochorenie. Aj lipomy môžu byť signálom iného ochorenia, takže váhanie nie je na mieste – každú podkožnú hrčku by mal pre istotu skontrolovať odborník. A to bez ohľadu na to, či podkožná hrčka estetiçky prekáža, alebo nie.

Ako prebieha vyšetrenie a odstránenie výrastkov?

V prvom rade sa objednajte do našej dermatologickej ambulancie. Kožu a kožné výrastky vám dôkladne skontroluje skúsený dermatológ.

Ak dermatológ určí že ide o nezhubný výrastok (benígny výrastok), najlepšou metódou na jeho odstránenie je vypálenie / odrezanie laserom. Kožný výrastok teda odstránime CO2 laserom, čo je rýchly a v podstate bezbolestný zákrok.

Ale ak ide o kožný výrastok ktorý by mohol predstavovať zdravotné riziko (malígny výrastok), vyrežeme ho a odošleme na histológiu. V laboratóriu spoľahlivo určia pôvod výrastku a ďalšie kroky závisia na výsledkoch histologického vyšetrenia výrastku.

Vyrezanie podozrivého kožného výrastku prevádzame dvoma spôsobmi. Prvým z nich je klasické chirurgické odstránenie kožného výrastku skalpelom, tzv. excízia. Druhým spôsobom je vyrezanie výrastku laserom, tzv. CO2 excízia.

V oboch prípadoch odosielame výrastok na histológiu. Histologické vyšetrenie určí pôvod a prípadnú rizikovosť výrastku. Na výsledky z histológie si musíme nejakú dobu počkať, ale ihneď ako ich budú k dispozícii, budeme vás kontaktovať – záleží nám na nielen dobrom mene a výsledkoch našej kliniky, ale najmä na vašom zdraví a pokojnom spánku.

Objednajte sa a vyskúšajte naše služby "na vlastnej koži"

Ako prebieha vyšetrenie a odstránenie kožnej hrčky?

Podobný spôsobom ako pri vyšetrovaní a odstránení kožného výrastku – teda po kontrole dermatológom nasleduje vyrezanie tukovej hrčky skalpelom alebo laserom. Pri najmenšom náznaku zhubnosti hrčky je vyrezaná hrčka odoslaná na histológiu. Ďalší postup závisí na výsledkoch histologického vyšetrenia. 

ČO BY STE MALI VEDIEŤ PRED ODSTRÁNENÍM VÝRASTKU / TUKOVEJ HRČKY

Ide o jednoduchý, bezpečný a prakticky bezbolestný zákrok – miesto vopred umŕtvime lokálnou anestéziou. Vhodnú metódu odstránenia výrastku a tukovej hrčky zvolí skúsený lekár na základe veľkosti a charakteru výrastku alebo hrčky.

Väčšinou nie je potrebné ranku zašiť, ale ak áno, lekár ju po zákroku uzatvorí stehmi. Stehy nechávame 7 až 14 dní. Aj keď nie je potrebné šitie, zavoláme si vás ešte na kontrolu – po uplynutí 1 až 2 mesiacov od zákroku (podľa typu zákroku a predpokladanej histológie).

Cenník
Odstránenie výrastkov - cena      
  1 ks do 10 ks nad 10 ks
Odstránenie drobných výrastkov, mílií, fibrómov, xantelasmy, seboroických verúk laserom   90€  individuálne
Odstránenie podkožných tukových hrčiek od 49€ individuálne individuálne
Laboratórne histologické vyšetrenie vzorka do 1cm 18€ - -
Laboratórne histologické vyšetrenie vzorka nad 1cm 27€ - -
     1 osoba
Vstupné vyšetrenie / konzultácia 28€ - -
Anestetický krém (podľa rozsahu a lokality) 5 - 30€    
Vyberte pobočku:
Žilina
Žilina
OC Tambor
Prielohy 8430/1B,
010 07, Žilina - Solinky


zilina@klinikazdravia.sk
+421 950 526 846
MUDr. TERÉZIA GRIGĽOVÁ dermatológ špecialista

Atestovaná kožná lekárka s viac ako 10 ročnou praxou v estetickej a korektívnej medicíne. Prax absolvovala na najlepších klinikách v Bratislave (Esthetic, Mediskin, Ústav lekárskej kozmetiky), kde mala možnosť pracovať s rôznymi laserovými a terapeutickými prístrojmi a spolupracovať s najlepšími odborníkmi na estetickú dermatológiu. Pri svojej práci tieto skúsenosti rada využíva a kombináciou rôznych techník sa snaží o čo najlepší výsledok pri riešení rôznych dermatologických problémov.

Akcie, rady a tipy priamo na váš email
Odoslaním tohto formulára vyjadrujete súhlas so spracovaním osobných údajov za podmienok, ktoré sú dostupné na internetových stránkach www.klinikazdravia.sk/ochrana-osobnych-udajov
Teraz výhodnejšie
O čom píšeme
článok / 30 2023
Začervenaná, citlivá a podráždená pleť, či pleť s rosaceou potrebuje veľmi jemné zaobchádzanie s&...
článok / 16 2022
Rádiofrekvencia aplikovaná na tvár. Rádiofrekvencia sa používa na omladenie tváre, spevnenie pleti a ...
článok / 21 2022
Chcete aby vaša pleť žiarila ? Trpíte rozšírenými pórmi? Pomocou cielených aktívnych látok a jemnej ex...