Darujte
zdravie a krásu
článok / Sep 17 2020

Podkožné hrčky - Lipómy

 Čo je lipóm?

Lipóm je najčastejšie malý, ostro ohraničený, pomaly (aj niekoľko mesiacov alebo rokov) rastúci uzlík v podkoží. Lipómy sa môžu vyskytovať u pacientov každého veku, ale najčastejšie ich nachádzame vo vekovej skupine 40-60 ročných pacientov. Nezriedka sa u jedného pacienta vyskytujú viaceré lipómy v rôznych lokalitách, pričom najčastejšie nachádzame uzlíky v podpazuší, na ramenách, chrbte a krku. Častejšie sa vyskytujú u pacientov trpiacich obezitou- prejavia sa však až pri výraznejšom úbytku tukovej hmoty.

Lipóm tuk neuvoľňuje, nezmizne teda ani pri výraznom schudnutí, naopak, stane sa viditeľnejším. Príčina vzniku lipómov nie je známa, predpokladá sa však určitá úloha dedičnosti alebo predchádzajúcej traumy tkaniva. Uzlíky v podkoží tvorí tukové tkanivo, ktoré sa postupom času hromadí medzi kožou a svalom .

Druhy lipómov.

Podľa vzťahu k svalu hovoríme o lipómoch rastúcich vo vnútri svalu (tzv. intramuskulárnych) a rastúcich do priestoru medzi jednotlivými svalmi (tzv. intermuskulárnych). Pre lipómy je typické, že sú pohyblivé- nie sú fixované na podklad a na pohmat sú pružné. 

Ide o benígnu (nezhubnú) léziu, ktorá zvyčajne nespôsobuje pacientovi klinické ťažkosti.

V niektorých prípadoch však môže byť lipóm bolestivý a to najmä pokiaľ rastie v blízkosti nervu a spôsobuje tak jeho útlak. Väčšinou však ide skôr o  estetický než o zdravotný problém, najmä ak je lokalizovaný na odhalených častiach tela ako je tvár, krk, končatiny.

 

Odstránenie lipómov Žilina - Klinika Zdravia

 

Odstraňovanie lipómov (tukových podkožných hrčiek)

Tento problém je ľahko riešiteľný. Metóda odstraňovania závisí  je klasická chirurgická excízia plastickým chirurgom. Ktorá sa vykonáva v lokálnej anestézii. Pred samotným odstránením sa odporúča SONO vyšetrenie. Ak je lipóm veľký alebo bolestivý, lekár môže odporučiť ďalšie dovyšetrenie ako biopsia, počítačová tomografia (CT) alebo zobrazenie magnetickou rezonanciou (MRI).

Približne v 5 až 15 % prípadoch, najmä keď sa lipómy vyskytujú vo veľkých počtoch, myslíme na niektoré ďalšie ochorenia ako napríklad Cowdenov syndróm, Proteov syndróm, Fröhlichov syndróm a iné.

Viac informácií a cenu za vyšetrenie / odtránenie nájdete v sekcii výrastky a podkožné tukové hrčky.

Zdieľať na sociálnych sieťach
Akcie, rady a tipy priamo na
váš email
Získajte prístup k limitovaným sezónnym zľavám na zákroky len pre odoberateľov newslettra. Tiež si budete môcť ako prví pozrieť videá s novinkami zo sveta zdravia a estetickej medicíny.
Odoslaním tohto formulára vyjadrujete súhlas so spracovaním osobných údajov za podmienok, ktoré sú dostupné na internetových stránkach www.klinikazdravia.sk/ochrana-osobnych-udajov
MUDr. TERÉZIA GRIGĽOVÁ dermatológ špecialista

Atestovaná kožná lekárka s viac ako 10 ročnou praxou v estetickej a korektívnej medicíne. Prax absolvovala na najlepších klinikách v Bratislave (Esthetic, Mediskin, Ústav lekárskej kozmetiky), kde mala možnosť pracovať s rôznymi laserovými a terapeutickými prístrojmi a spolupracovať s najlepšími odborníkmi na estetickú dermatológiu. Pri svojej práci tieto skúsenosti rada využíva a kombináciou rôznych techník sa snaží o čo najlepší výsledok pri riešení rôznych dermatologických problémov.

Podobné články
článok / Jún 18 2020
Chystáte sa na leto, ale chýba vám postava do plaviek? Alebo sa vám len tak hocikedy v rámci roka nepáči po...
článok / Nov 30 2023
Začervenaná, citlivá a podráždená pleť, či pleť s rosaceou potrebuje veľmi jemné zaobchádzanie s&...
článok / Nov 10 2021
Čistá pleť je základom pre jej zdravie a vitalitu. Navyše, pokožka tváre je neustále viditeľná a jej nedost...
článok / Jún 19 2020
Laserový resurf priniesol do estetickej medicíny revolúciu. Pokožka sa po laserovom zbrúsení povrchu epider...